Temporomandibulārā locītava – runāšana un ēšanas aktivitāte

Temporomandibulārā locītava (TML) ir daļa no košļāšanas aparāta un viena no biežāk izmantotajām locītavām cilvēka ķermenī, tā nodrošina runāšanu un ēšanas aktivitāti, tai skaitā košanu un košļāšanu (Diaz W. 2015, Moraes A. 2013)

Runāšana ir viena no primārajām TML nodrošinātajām darbībām. Tā kā locītava atrodas starp galvaskausu un žokli, tā nodrošina mutes atvēršanu, aizvēršanu un sānu kustības, kas piedalās runas veidošanā. Sāpes TML būtiski ietekmē runāšanu: izmainīts TML kustību stereotips, bailes kustināt, kompensācijas mehānismi var radīt neskaidru runu (Shapira 2014)

Košļāšana ir ritmiska un koordinēta košļāšanas un kakla muskuļu darbība, kur iesaistās arī mēle, lūpas un vaigi.  Ēdiens mehāniski sasmalcināts un sagatavots rīšanas procesam (Pasinato  F. et al 2016). Cieta un sīksta ēdiena uzņemšana nodrošina lielāku košļāšanas muskuļu aktivitāti, un vienas puses ēšana pārslogo pretējās puses locītavu, kas var radīt temporomandibulārās locītavas traucējumus  (Miyawakil 2001).

Plecu joslas muskulatūra un košļāšanas muskuļi visizteiktāk reaģē uz paaugstinātu stresu, muskuļos rodas pārmērīgs saspringums un trigger punkti, kas rada palielinātu pasīvo noslodzi TML, kas ir viens no biežākajiem iemesliem, kā dēļ rodas locītavas traucējumi (Sierwald I. 2015; Grossi DB, Chaves T. 2004)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>