Mugurkaula funkcionālā vienība jeb mugurkaula segments

Mugurkauls ir kompleksa struktūra un tas sastāv no dažādām struktūrām. Mugurkaula uzdevums ir gan noturēt pozu un veikt kustības, gan aizsargāt tādas nervu sistēmas daļas, kā muguras smadzenes un  no tām izejošās nervu saknītes.
Lai izprastu mugurkaula funkcijas, to iedala funkcionālajās vienībās (segmentos). Katra mugurkaula funkcionālā vienība (segments) sastāv no: blakus esošajiem diviem skriemeļiem, starpskriemeļu diska, starpskriemeļu locītavām, saitēm un muskuļiem. (Shematisks mugurkaula jostas daļas funkcionālās vienības attēlojums redzams attēlā no www.slideshare.net)

Kustību segments 

Atsevišķas funkcionālās vienības ir savstarpēji saistītas ar blakus esošajām, kas kopumā izveido mugurkaula vienotu funkcionālo sistēmu. Tādejādi notiekot kustībai vai noslodzei vienā no segmentiem, tiek ietekmēti arī pārējie.
Katram funkcionālajam segmentam izdala priekšējo daļu (to veido skriemeļa ķermenis un starpskriemeļu disks) – skriemeļu ķermeņi ir piemēroti, t.s., kompresijas (spiedes) slodzei, savukārt starpskriemeļu diski (kuri sastāv no želejveida kodola (ar 90% ūdens) un šķiedrainā apvalka) absorbē triecienu, aizsargā starpskriemeļu locītavas no pārmērīgas kompresijas (saspiešanas), kā arī kontrolē kustības. Mugurkaula funkcionālā segmenta mugurējā daļa (ko veido starpksriemeļa locītavas) glavenokārt ir iesaistītas kustību nodrošināšanā, bet pie svara nešanas iesaistās, ja mugurkauls atrodas izteiktā atlieciena stāvoklī (hiperekstenzijā).
Būtiska loma funkcionālās vienības stabilitātē un neitrālās pozīcijas nodrošināšanā ir saitēm un muskuļiem (it sevišķi tiem muskuļiem, kas atrodas tuvu mugurkaulam, piem., mugurkaula jostas daļā šķērseniskajam vēdera muskulim (m.transversus abdominis) un īsajiem muguras muskuļiem (mm.multifidii), kā arī fascijai (pārklājošajai saistaudu “plēvei”) jostas daļā).

Sagatavoja Daina Šmite

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>