Pētījums: Hiperbārās krioterapijas efektivitāte limfedēmas mazināšanā pacientēm pēc mastektomijas

Pētījumā tika analizēta hiperbārās krioterapijas un aktīvu fizioterapijas nodarbību efektivitāte, kā arī limfedēmas simptomu izmaiņas šīs metodes kombinējot. Pētījumā tika iekļautas 30 dalībnieces (sievietes pēc mastektomijas operācijas ar limfedēmas simptomiem, 20 pētījuma un 10 kontroles grupā). Pirmreizējas konsultācijas laikā tika konstatēti limfedēmas simptomi: sāpes, tūska, kustību ierobežojums. Pētījuma pirmajā etapā, pētījuma grupas dalībnieces saņēma 5 hiperbārās krioterapijas procedūras, kamēr kontroles grupas pacientes nesaņēma nekādu iejaukšanos. Pētījuma otrajā etapā abu grupu dalībnieces saņēma 5 terapeitisko vingrojumu nodarbības.

Pētījuma rezultāti apliecināja, ka hiperbārā krioterapija ir efektīva fizioterapijas tehnoloģija, lai būtiski (p<0,05) samazinātu limfedēmas simptomus (tūskas apjomu, sāpju intensitāti) un uzlabotu limfedēmas skartās ekstremitātes pleca funkcijas, pacientēm pēc matektomijas. Limfedēmas izraisītās tūskas apjoma samazinājumu var novērot jau pēc vienas hiperbārās krioterapijas procedūras, tomēr salīdzinoši lielāku uzlabojumu dod atkārtotas procedūras (vismaz piecas). Īslaicīgas hiperbārās krioterapijas procedūras ir salīdzinoši efektīvākas par īslaicīgām terapeitisko vingrojumu nodarbībām, lai samazinātu limfedēmas simptomus (p<0,05), taču tās līdzvērtīgi uzlabo skartās ekstremitātes pleca funkcijas pacientēm pēc mastektomijas. Hiperbāro krioterapiju papildinot ar terapeitiskajiem vingrojumiem iegūst salīdzinoši labākus ārstēšanas rezultātus, nekā pielietojot tikai hiperbāro krioterapiju, tādejādi pamatojot kombinētas terapijas efektivitāti limfedēmas mazināšanā pacientēm pēc mastektomijas.

*Hiperbārās krioterapijas procedūras laikā, iedarbojoties ar ļoti zemu temperatūru (-780 C), spiedienu (2 bar) un CO2 gāzes radītās mikrokristālu strūklas izraisītām vibrācijām, notiek strauja ādas temperatūras krišanās un ādas receptoru stimulācija. Šāda veida stimulācija izraisa „termālo šoku”, kas rada fizioloģiskas un neiroveģetatīvas atbildes reakcijas – analgētisku, pretiekaisuma, vazomotoru, muskuļu relaksējošu un tūsku mazinošu efektu.

Pētījuma autori: Līva Tiesnese, doc.Daina Šmite

Fizioterapijas tehnikas Crio + aukstuma aplikācija

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>