Miofasciālo ķēžu atbrīvošana (Myofascial train)

„Katra kustība ķermenī ir kustība dvēselē ”
/William Alfred/

  • Procedūras mērķis ir mīksto audu savstarpējā kustīguma uzlabošana, struktūru atbrīvošana, saspringuma mazināšana un ķermeņa mīksto audu kustīguma līdzsvarotas darbības veicināšana.

Miofasciālo ķēžu „ceļi” un to ietekme uz mūsu ikdienu tiek aprakstīta un pētīta no dažādiem skatu punktiem, arvien vairāk aprakstot cilvēka ķermeni, kā vienotu veselumu, kur kā nozīmīga loma līdzsvara uzturēšanā tiek piešķirta audu savstarpējam kustīgumam. Piem, kāju muskulatūras saspringums, var radīt saspringumu un sāpes mugurkaula kakla daļas muskuļos.

Par teorijas aizsācējiem var uzskatīt Dr. Ida Rolf un Dr. Leon Chaitow, kuru izstrādātās teorijas ir pamats Miofasciālo meridiānu un Anatomisko ķēžu teorijai.

Miofasciālie meridiāni vai anatomiskās ķēdes ir saistaudu savienojumi ķermenī (strukturālās līnijas), kas aptver visu cilvēka ķermeni, savstarpēji savienojot kaulus un saistaudus (saites, muskuļus, muskuļu cīpslas, fascijas). Šie anatomiskie savienojumi veido ķēdes, kas aptver cilvēka ķermeni no pēdām līdz pierei. Anatomisko ķēžu konceptā caur fasciju* slāņiem, muskuļi tiek apvienoti funkcionālā kompleksā – katrs ar noteiktu anatomiju un funkcionālu iesaistīšanos cilvēka kustību veikšanā.

Kā viens no miofasciālo ķēžu izvērtēšanas veidiem ir cilvēka stājas, pozas novērtēšana. Apskates laikā tiek izvērtēta cilvēka stāja, veikta izliekumu analīze un novērtēta pozas simetrija.

  • Miofasciālo ķēžu atbrīvošanas procedūru veic terapeits, iestiepjot fasciju. Pirms katras procedūras tiek veikta stājas izvērtēšana un noteikts audu stiepšanas virziens. Kursā ieteicamas 7 – 10 procedūras, vienas procedūras ilgums 60 – 90 min.

*Fascijas – blīvas saistaudu plēves, kas apklāj atsevišķus muskuļus, to grupas un veselas ķermeņa daļas.

Izmantotā literatūra:
*Thomas W.Myers Anatomy Trains: Myofascial Meridians for Manual and Movement Therapists, Second edition, Elsevier 2008; www.anatomytrains.com

Procedūru veic fizioterapeite Līva.